ADRESİMİZ : Kükürtlü Mahallesi Belde Caddesi 4A daire:2 Osmangazi/BURSA
info@ozlemustunyurt.com 0505 757 18 70

Vajinismus Nedir?

Cinsel birlikteliğin olamama hali

vajinismus- dr.şebnem inalİstemsiz olarak vajina ve pelvik taban kaslarının kasılması ile cinsel birleşmenin acılı yada olmaması durumudur. Bu istemsiz kasılmalar, cinsel birleşme sırasında veya tampon yerleştirirken, doktor muayenesinde yada kişinin parmağı ile vajene girme denemesi sırasında bile ortaya çıkabilir. Vakaların % 90’ında sebep psikojeniktir. Organik yada fiziksel bir sorun genellikle yoktur.

Vajen girişindeki kaslar ve pelvik taban kaslarının kontrolü bilinçli değildir. Daha sonra açıklayacağımız bir çok sebepten ötürü , istemsiz kas spazmları oluşur.

Vajinismusu olan bayanların cinselliğe ilgisi normaldir. Ön sevişme sırasında bir sorun yaşamazlar. Cinsel istek ile ilgili bir sorun tarif etmezler. Problem, cinsel birliktelik noktasında, penisin vajene girememesi noktasında yaşanır. Erkek partner, kaslardaki yoğun kasılmayı ‘’ duvara çarpmış hissi ‘’ gibi tarifler.

 

vajinismus-tedavisiCinsel ilişkiye girememe durumu, kadında zamanla cinsellikten de soğumasına neden olacaktır. Oluşan özgüven problemleri, eşler arasında sorunlara yol açacaktır.

Vajınısmus, cinsel birleşme sırasında oluşan bir durum olduğu için kişinin, kendisinin vajinismus olup olmadığını kesin bilmesi önceden mümkün değildir. Sadece, cinsel ilişki denemesi sırasında böyle bir problemin var olduğu anlaşılabilir.

Çiftler böyle bir sorunla karşılaştıklarında genellikle, bu problemin sadece kendilerinde olduğunu sanıp paylaşmazlar, savaşmak ve sorunu yenmek yerine, zamana yayıp beklemek şeklinde pasif davranırlar. Oysa bu bekleyiş, ‘’tamamlanmamış evliliğin ‘’ diğer sorunlarla beslenerek, mutsuzluk kaynağına dönüşmesine neden olur. Oysa vajinismus, % 10-15 gibi oldukça sık rastlanan bir sorundur. Tedavisi mümkündür. Tedavi başarısı çok yüksektir. Beklemek, ötelemek, açılamamak, gerekli uzman desteği alamamak toplumda bir çok genç insan için mutsuzluğu ve depresyonu beraberinde getirir.

Vajinismus tipleri:

vaginismusPrimer vajinismus:  Kişi hiçbir şekilde cinsel ilişki gerçekleştirememiştir. Cinsel birleşme hiç gerçekleşmemiştir.

Sekonder Vajinismus: Daha önce cinsel ilişki olmuş ancak daha sonra geçirilen fiziksel yada ruhsal travma sebepli vajinismus gerçekleşmiştir.

Copyright 2016 DR. ÖZLEM BAŞAK ÜSTÜNYURT Tüm hakları saklıdır.
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Instagram Sayfamız Youtube Sayfamız Google+ Sayfamız